Poradnia Monar w Krakowie


OFERTA LECZNICZO-TERAPEUTYCZNA PORADNI

Komu udzielamy świadczeń zdrowotnych?

Może przyjść do nas każdy kto czuje, że ma problem z narkotykami. Udzielamy także konsultacji członkom rodzin. Ubezpieczenie zdrowotne i skierowanie nie są wymagane. W przypadku osób nieletnich wymagana jest zgoda rodziców / opiekunów prawnych. Placówka oferuje możliwość prowadzenia konsultacji w języku migowym, języku angielskim oraz ukraińskim.

W obszarze świadczeń zdrowotnych Poradnia zapewnia diagnostykę uzależnień, prowadzi poradnictwo dotyczące problematyki narkomanii, terapię indywidualną oraz grupową, a także konsultacje psychiatryczne.

Poradnictwo i diagnostyka. W Poradni dochodzi zazwyczaj do pierwszego kontaktu osoby uzależnionej z terapeutą. Na początku są to spotkania diagnostyczne, które mają wprowadzić terapeutę w świat problemów pacjenta i umożliwić wybranie najlepszej dla niego strategii pomocy lub opcji terapeutycznej. Porady udzielane są zarówno osobom z problemem narkotykowym, jak i tym którzy szukają pomocy dla swoich bliskich. Dlatego porady terapeutyczne przyjmują różnorodny charakter: rozmowy informacyjnej, interwencji kryzysowej lub też związane są z budowaniem wsparcia czy też motywacji do podjęcia adekwatnej formy leczenia.

Skierowania do innych placówek. W zależności od potrzeb i możliwości pacjentów – placówka kieruje do oddziałów detoksykacji, ośrodków leczenia substytucyjnego, stacjonarnych ośrodków rehabilitacyjnych i innych placówek.

Sesje psychoterapii indywidualnej. Podbudowane już określonym planem terapii, sesje te związane są z pogłębioną pracą z pacjentem. Czasem są one uzupełnieniem do terapii grupowej. Pacjent ma nauczyć się lepiej rozpoznawać swoje zasoby, uczyć się jak je wykorzystywać, identyfikować powody swoich wyborów i zachowań. Wraz z terapeutą poszukuje dla siebie najlepszych sposobów rozwiązania trudnych sytuacji, bez uciekania się do stosowania narkotyków bądź znacząco ograniczając ich konsumpcję.

Konsultacje psychiatryczne. Konsultacje te mają głównie miejsce w sytuacji, gdy istnieje potrzeba zapewnienia wsparcia farmakologicznego w przebiegu terapii. Również wtedy, gdy zdaniem terapeuty, diagnoza psychiatryczna jest wskazana przy wyborze najwłaściwszej strategii dalszego leczenia pacjenta.

Grupy psychoterapeutyczne dla osób uzależnionych. W Poradni prowadzone są grupy terapeutyczne dla osób uzależnionych od narkotyków. Cykl regularnych spotkań w grupach liczących od kilku do kilkunastu osób, które mają podobne problemy z narkotykami, stwarza okazję do przyjrzenia się swoim zachowaniom w szerszej perspektywie, poprzez dzielenie się doświadczeniem z grupą i korzystaniem z doświadczeń innych jej uczestników. Daje także możliwość poznania wzorców swojego zachowania oraz dostarcza szereg pozytywnych przeżyć w relacjach z innymi; następuje rozwój umiejętności społecznych.

Terapia farmakologiczna buprenorfiną (recepty) Przeznaczona jest dla osób uzależnionych od opiatów (heroina), będących pod opieką lekarza psychiatry i terapeuty. Podobnie, ja w przypadku terapii metadonem stwarza możliwość własnego rozwoju i prowadzenia normalnego życia bez warunku abstynencji.

Psychoterapia i edukacja dla współuzależnionych. Potrzeba prowadzenia komplementarnej pomocy członkom rodzin osób uzależnionych wynika z destrukcyjnego wpływu uzależnienia na funkcjonowanie rodziny. Prowadzone w placówce działania (psychoterapia, edukacja, interwencje kryzysowe) realizowane są przy użyciu metod pracy indywidualnej i grupowej. Ich efektami jest m.in. nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i wzrost wiedzy na temat mechanizmów uzależnienia i własnej roli. Pozwala to bardziej adekwatnie reagować na problemy i radzić sobie ze współuzależnieniem, w którym dominuje nadmierna odpowiedzialność za chorobę dziecka lub partnera.

Telefon zaufania. Codziennie, w godzinach pracy Poradni funkcjonuje numer telefonu (12 430-61-35) dla osób z problemem narkotykowym oraz jako infolinia dotycząca tematów pośrednio związanych z używaniem narkotyków (np. HIV/AIDS).